Praca z Waszymi pociechami daje nam wiele radości! Od początku marca przenieśliśmy zajęcia motoryczne ze wszystkimi rocznikami na murawę. Pozwoli nam to w pełni rozwinąć skrzydła w organizacji naszych zajęć.
Przy okazji zbliżających się ponownych testów sprawnościowych chcielibyśmy ogłosić wyniki wcześniej przeprowadzonych przez nas badań na temat słuszności prowadzenia zajęć motorycznych jako treningu uzupełniającego praktykę piłkarską. W badaniach wzięło udział 120 zawodników, których przydzieliliśmy do 3 różnych grup. W ramach badania uczestnicy wzięli udział w teście Functional Movement Screen (FMS). Aby zweryfikować zalety naszej pracy zawodnicy przydzieleni zostali do zróżnicowanych grup. Grupa pierwsza otrzymała zindywidualizowany protokół ćwiczeń do samodzielnej pracy domowej, nastawiony na eliminację „słabych ogniw” oraz uczestniczyła w dodatkowych zajęciach motorycznych. Grupa druga również otrzymała protokół ćwiczeń lecz ich grafik treningowy nie uległ zmianie. Trzecia grupa nie uzyskała, żadnych materiałów uzupełniających dotychczasową praktykę.
Po okresie 6 miesięcy ponownie przeprowadziliśmy test FMS. Podsumowując uzyskane wyniki, okazało się, że grupa trzecia, która nie uzyskała żadnych dodatkowych materiałów uzyskała średnio lepsze wyniki jedynie o 0.3 punktu. Grupa druga, która dostała indywidualne protokoły ćwiczeń poprawiła swoje wyniki średnio o 0.6 punktu. Ku naszej uciesze grupa, która uczestniczyła w treningach motorycznych poprawiła swoje wyniki aż o 1.7 punktu!
Bazując na badaniach prowadzonych przez światowej klasy specjalistów można stwierdzić, że metoda FMS doskonale sprawdza się jako test szacujący ryzyko występowania kontuzji. Zawodnicy zdobywające słabsze wyniki podczas FMS zdecydowanie częściej ulegają urazom zarówno podczas treningu jak i samych meczy. Maksymalna ilość punktów do zdobycia wynosi 21 punktów. W sytuacji gdy zawodnik otrzyma wynik gorszy niż 14 jest zdecydowanie bardziej narażony na kontuzję niż osoby z wynikiem wyższym (ryzyko rośnie aż 50%). Ryzyko urazu maleje aż o 25% u zawodnicy którzy otrzymali wyniki najwyższe, powyżej 18 punktów, względem grupy pośredniej (14-17 punktów). Udowodniono również zdecydowany związek między ilością punktów uzyskanych w teście FMS a wynikiem sportowym.
Mam nadzieję, że również podzielacie nasz entuzjazm do pracy i tak jak my nie możecie się doczekać początku rozgrywek !!
Pozdrawiamy !
Zespół FizjoWorld