Polish Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Irish Italian Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Russian Slovak Slovenian Spanish Swedish Turkish Ukrainian Welsh

Dziś, tj. 10 lutego 2016 roku GDYNIA obchodzi swoje 90 Urodziny!

Nasza ukochana nadmorska miejscowość jest miastem prężnym i młodym, innowacyjnym i otwartym na nowe wyzwania. Gdynia to miejsce dla ludzi kochających morze, dla wszystkich tych, którzy chcą tu pozostać na stałe. Integracja społeczności Gdynian, zwana żartobliwie ale w pozytywnym znaczeniu "gdyńskim szowinizmem", to ważny aspekt, który nie tylko determinuje do pracy w Gdyni i dla Gdyni, ale jest kołem zamachowym dla nowych społeczności, które chcą tu założyć swoje rodziny oraz przedsiębiorstwa. Dziś Gdyni życzymy niesłabnącego entuzjazmu jej mieszkańców i firm na kolejne 90 lat!

Trochę z historii, dla tych, którzy o Gdyni wiedzą niewiele..

Gdynia jest portowym miastem nadmorskim położonym nad odnogą Morza Bałtyckiego, Zatoką Gdańską w województwie pomorskim. Pierwsze jednakże notki historyczne dotyczące Gdyni, datują się od początku XIII wieku. Po raz pierwszy Gdynia została wymieniona w dokumencie z 1253 r., pod nazwą Gdina, jako wioska należąca do parafii w Oksywiu. Z racji dogodnego położenia nad morzem w Gdyni zaczęło się na początku XX wieku rozwijać letnisko nadmorskie, odwiedzane coraz licznej przez Polaków z głębi kraju. Po odzyskaniu w 1918 roku niepodległości  rozpoczął się nowy okres w dziejach Gdyni, która stała się miejscem budowy wielkiego portu morskiego, którego głównym projektantem był inż. Tadeusz Wenda. Port w Gdyni zbudowano z powodu niestabilnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku, którego władze nastawione były do Polski wrogo.Już w kwietniu 1923 roku nastąpiło otwarcie portu tymczasowego, a w sierpniu tego samego roku przypłynął do Gdyni pierwszy pełnomorski statek, ss. Kentucky pod banderą francuską. W 1930 roku uruchomiono pierwszą regularną linię pasażerską GdyniaNowy Jork.Pierwszy spis ludności w 1921 roku wykazał 1268 mieszkańców, a gdy 10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskieliczyła już 12 000 mieszkańców.

W 1934 roku Gdynia stała się największym portem na Morzu Bałtyckim pod względem wielkości przeładunków, a zarazem najnowocześniejszym portem w Europie! W maju 1936 roku miasto liczyło 83.000 mieszkańców, zaś w 1939 roku już 127.000. Gwałtowny wzrost liczby mieszkańców spowodowany był świetną koniunkturą na zatrudnienie i napływem rąk do pracy z całego prawie kraju, a szczególnie z Pomorza. II wojna światowa spowodowała znaczne zniszczenia portu ale w niewielkiej mierze samych zabudowań miasta. W 1945 roku miasto liczyło jedynie 74 000 mieszkańców.

W grudniu 1970 roku stoczniowcy i mieszkańcy Gdyni zaprotestowali przeciwko istniejącemu reżimowi komunistycznemu. W wyniku reakcji sił bezpieczeństwa było 19 ofiar śmiertelnych i wielu rannych. Wydarzenia te upamiętniają m.in. Pomnik Ofiar Grudnia 70 stojący w pobliżu Stoczni Gdyńskiej i 23-metrowy krzyż stojący przy Urzędzie Miasta.

Dzisiaj miasto jest nadal jednym z najważniejszych i najnowocześniejszych portów bałtyckich i należy do największych polskich miast, z piękną mariną dla jachtów, plażą w samym centrum miasta, wygodnymi hotelami, licznymi restauracjami a także centrami biznesu oraz sportu.   

W Gdyni w lipcu każdego roku odbywa się także największy muzyczny festiwal plenerowy w Europie, OPEN'er FESTIVAL w którym od 2003 roku występują największe gwiazdy światowej muzyki, m. in. Coldplay, Prince, Rihana, Kings of Leon, Pink, Björk, New Order, Beastie Boys, Massive Attack, Sex Pistols, Faith No More, The Prodigy, Kasabian, Pearl Jam i wiele innych.     

KLIKNIJ NA HERB 

by wejść na stronę

poświęconą GDYNI I JEJ HISTORII oraz JUBILEUSZOWI ROKU 2016 - JAKO 90-lecia Gdyni!

----------------------------------------

DZIŚ OBCHODY URODZINOWE GDYNI, wg planu:

10 lutego 2016 r.

godz. 12 – uroczystości pod Pomnikiem Marynarza Polskiego w rocznicę uzyskania praw miejskich

godz. 12 – Gdyńskie Centrum Filmowe – Gdynia na dużym ekranie – o związkach miasta z polską kinematografią

godz. 14.30 – Gdyńskie Centrum Filmowe – Rapsodia Bałtyku – pokaz specjalny filmu 1935 roku w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.

godz. 17 – Uroczysta Sesja Rady Miasta Gdyni w Teatrze Muzycznym. Uroczystość nadania Honorowego Obywatelstwa. Wręczenie Medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za Wybitne Zasługi dla Gdyni

godz. 17.00 – Biblioteka Mały Kack, Gdynia, ul. Łowicka 51; Gdynia: Moje miasto – Konkurs wiedzy na temat Gdyni – sprawdź, czy znasz swoje miasto! Dla najlepszych przewidziane są nagrody pieniężne i rzeczowe.
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liczba odwiedzin: 1346042
Sportowe szkolenie dzieci i mlodziezy w SI Arka, wspolfinansowane jest przez gmine Gdynia.
© SI ARKA GDYNIA 2012